Klasa 8

 

25.06.2020r. 

Temat: Wakacje z Panem Bogiem

 

Wakacje 

Katecheza wakacyjna

 

 23.06.2020r.

Temat:  Ekumenizm dążeniem do jedności chrześcijan (42)


Ekumenizm oznacza naukę i działalność zmierzające do przywrócenia jedności
chrześcijan w jednym Kościele Jezusa Chrystusa.

 Podziały wśród chrześcijan stały się szczególnie dotkliwe w XX wieku. Misjonarze
anglikańscy i protestanccy zauważyli, że znacznie utrudniają one głoszenie Ewangelii.
Spostrzeżenia te przyczyniły się do zwołania w 1910 roku w Edynburgu pierwszej
konferencji ekumenicznej. Kolejnym ważnym krokiem było powołanie w 1948
roku Światowej Rady Kościołów, której członkowie wierzą, że Jezus Chrystus jest
prawdziwym Bogiem i Zbawicielem i że On jest głową całego Kościoła. Kościół katolicki
nie jest członkiem tej rady, ale z nią współpracuje. W 1982 roku Światowa Rada Kościołów
wraz z Kościołem katolickim wypracowała tzw. dokument z Limy, w którym uznano, że chrzest
udzielony w jakimkolwiek Kościele chrześcijańskim jest ważny dla wszystkich pozostałych.

 Ważną inicjatywą ekumeniczną jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony
w dniach 18–25 stycznia każdego roku. Jego obchody kończą się w święto
nawrócenia św. Pawła, co ma na celu uświadomienie wszystkim chrześcijanom
konieczności nawrócenia. W tym czasie odbywają się spotkania przedstawicieli
różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, konferencje i wspólne modlitwy.

 Co roku, od 18 do 25 stycznia obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Jest on okazją do spotkania przedstawicieli wielu Kościołów i wspólnot
chrześcijańskich oraz szansą na podjęcie dialogu ekumenicznego i wspólną modlitwę
o jedność Kościoła.

 

Wykonaj temat 42

 

09.06.2020r.

Temat: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Zadania podane w linku poniżej. Powodzenia 


Kliknij w link

 

04.06.2020r. 

Temat:  Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (55)



Wiara w Trójcę Świętą
Fundamentalną prawdą naszej wiary jest istnienie Trójcy Przenajświętszej. Wszyscy chrześcijanie, bez względu na to, do jakiego Kościoła lub wspólnoty należą, wierzą, że istnieje tylko jeden, jedyny Bóg. Wierzą także, że istnieją trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Jeśli ktoś nie przyjmuje tej wiary, nie może być chrześcijaninem. Prawda o Trójcy Świętej jest jednak tajemnicą, której człowiek nie może do końca zrozumieć. Wierzymy w tę prawdę dlatego, że objawił ją Pan Bóg. Liturgiczną uroczystość Trójcy Przenajświętszej obchodzimy w niedzielę przypadającą po Zesłaniu Ducha Świętego. 

 

 Wyjaśnienie istoty Trójcy Świętej jest niezwykle trudne i dlatego mówimy, że jest ona tajemnicą wiary. Jednak chrześcijanie przez wieki historii próbowali ją choć trochę zrozumieć i wyjaśnić. Prawda o Trójcy Świętej została jednoznacznie zdefiniowana na soborach w Nicei (325 r.) i Konstantynopolu (381 r.) i zapisana w Wyznaniu wiary. Podkreślając równość wszystkich Osób Boskich, Synod Toledański XI w 675 roku nauczał:
„Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury”.
Oznacza to, że wszystkie Osoby Boskie mają takie same cechy boskie (naturę), więc są jednym Bogiem. 

 

 W 1998 roku bł. Jan Paweł II powiedział:
„W Trójcy można dostrzec pierwowzór ludzkiej rodziny, złożonej z mężczyzny i kobiety, którzy zostali powołani, aby być dla siebie nawzajem darem we wspólnocie miłości otwartej na życie. W Trójcy Przenajświętszej znajdujemy także wzorzec rodziny Kościoła, w której wszyscy chrześcijanie mają budować autentyczne więzi wspólnoty i solidarności. To miłość jest konkretnym znakiem wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego”. 

 

Uzupełnij temat 55 w kartach pracy 

 

 

02.06.2020r. 

Temat:  Kościół rzymskokatolicki moją drogą do zbawienia(40)

 

 Jesteśmy chrześcijanami, tzn. wierzymy, że istnieje jedyny Bóg, ale są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Wierzymy także, że Syn Boży stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Nie można być chrześcijaninem, nie wierząc w tę prawdę! Prawdziwość chrześcijaństwa najbardziej potwierdza zmartwychwstanie Jezusa, które jest wydarzeniem historycznym. Potwierdzają je liczne dowody, tj. pusty grób i wielokrotne ukazywanie się Jezusa po zmartwychwstaniu. Wielkie znaczenie ma też świadectwo apostołów. To oni za prawdę, że Jezus zmartwychwstał, oddali swoje życie. Nie mogli przecież zaprzeczyć temu, że widywali Go po zmartwychwstaniu, rozmawiali z Nim, jedli z Nim posiłki, widzieli jak wstępuje do nieba. Jezus Chrystus przez swoje zmartwychwstanie potwierdził, że wszystko to, co objawił, jest prawdą. Możemy być zatem pewni, że wierząc w Niego i naśladując Go, osiągniemy zbawienie. 

 

 Współcześnie istnieje wiele wspólnot chrześcijańskich, które łączy wiara w Chrystusa, choć także wiele dzieli. Dlaczego zatem należymy do Kościoła rzymskokatolickiego? Podstawową odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że Kościół Chrystusowy w pełni jest obecny w Kościele rzymskokatolickim. Kościół ten dąży do zbawienia pod przewodnictwem papieża, który jest następcą św. Piotra. Taka była wola Zbawiciela, który powołując Piotra na głowę Kościoła, obiecał: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18). Następnie apostołowie ze św. Piotrem na czele mówili o czynach i słowach Chrystusa. Przez nałożenie rąk udzielali święceń swoim następcom, a oni następnym pokoleniom biskupów i tak aż do chwili obecnej. Nigdy w ciągu dwudziestu wieków historii nie został przerwany ten łańcuch, nazywany sukcesją apostolską. Gwarantuje to, że wyznawana przez nas wiara, jest tą samą wiarą, którą głosił Chrystus i apostołowie, a przyjmowane przez nas sakramenty są ustanowione przez samego Chrystusa. Możemy być zatem pewni, że wiara katolicka i sakramenty udzielane w Kościele rzymskokatolickim prowadzą do zbawienia. 

Uzupełnij karty pracy 

 

 

 

28.05.2020r. 

Temat: Zesłanie Ducha Świętego (54)

O Duchu Świętym kliknij

 

Przeczytaj temat i uzupełnij karty pracy 

 

 

 

26.05.2020r.

Temat: Główne Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie(39)

 



Przeczytaj temat i wykonaj karty pracy temat 39


Wszyscy ludzie ochrzczeni należą do Kościoła Jezusa Chrystusa. Dlatego także ochrzczeni, którzy nie pozostają w pełnej łączności z Kościołem katolickim, słusznie nazywają się chrześcijanami i dlatego są naszymi siostrami i braćmi w wierze. Wierzymy, że kiedyś wszyscy chrześcijanie zjednoczą się w jednym Kościele.

 

 

21.05.2020r. 

Temat: Wniebowstąpienie Pana Jezusa

 

Odszukaj fragment w Piśmie Świętym opisującym Wniebowstąpienia Pańskie, następnie wykonaj swoją drabinę do nieba,  w jaki sposób możesz osiągnąć zbawienie

 

 

 

19.05.2020r.

Temat:  Unia brzeska i Kościół greckokatolicki(38)

 

 

„Zawarcie unii brzeskiej”

Od samego początku w Kościele istniał podział na część zachodnią i wschodnią, który był skutkiem sytuacji politycznej w Cesarstwie Rzymskim. Rok 1054, czyli rok tzw. schizmy wschodniej uznano za symboliczny moment podziału na Kościół rzymskokatolicki (zachodni) i Kościół prawosławny (wschodni). Od XIII wieku podejmowano próby przywrócenia jedności, wiedząc, że Kościoły te nie różnią się co do istotnych praw wiary. Pod koniec XVI wieku w Brześciu Litewskim (terytorium dzisiejszej Białorusi) po raz kolejny zebrali się przedstawiciele Kościoła katolickiego i prawosławnego w celu zawarcia unii. Ze strony katolickiej jej zwolennikami byli m. in. Bernard Maciejowski i Piotr Skarga, a ze strony prawosławnej Cyryl Terlecki i Hipacy Pociej. Po długich i burzliwych obradach, w październiku 1596 roku, unia została zawarta. Jednak nie wszyscy prawosławni ją zaakceptowali. Z tego powodu powstał Kościół unicki, nazywany dzisiaj Kościołem rzymskokatolickim obrządku bizantyjsko-ukraińskiego lub Kościołem greckokatolickim. Członkowie tego Kościoła uznali zwierzchnictwo papieża i katolickie prawdy wiary, ale zachowali liturgię i zwyczaje prawosławne (bizantyjsko-słowiańskie).


„Prześladowania Kościoła unickiego”

Ze względu na to, że wielu przedstawicieli prawosławia nie zaakceptowało unii, rozpoczęły się krwawe prześladowania unitów. Pierwszym męczennikiem był arcybiskup połocki, późniejszy święty, Jozafat Kuncewicz. W okrutny sposób zamordowany został także św. Andrzej Bobola. Pomimo licznych przeciwności do XIX wieku Kościół unicki znacznie się rozwinął. Zaborcy rosyjscy byli jednak przeciwni unii i w 1839 roku na tzw. Soborze Połockim anulowano postanowienia unii. Tych, którzy nie chcieli zaakceptować tej decyzji, prześladowano i mordowano. Do ofiar tamtego okresu należą m.in. męczennicy z Pratulina. Odrodzenie unii w Polsce zaczęło się w latach 20. XX wieku, na Ukrainie i Białorusi pod koniec XX w. Niestety władze Związku Radzieckiego w 1946 roku aresztowały wielu biskupów i w czasie tzw. Soboru Lwowskiego unia została ponownie rozwiązana. Odtąd działała w podziemiu. Obecnie najwięcej unitów zrzesza Ukraiński Kościół Greckokatolicki.



Przeczytaj temat i wykonaj karty pracy temat 38 

 

 

 

 

14.05.2020r. 

 

Temat: 100 rocznica urodzin Jana Pawła II 

 

Kliknij w link

 

Jan Paweł II

 

 

12.05.2020r.  


Temat: Polska wobec reformacji (37)


Konflikty religijne w Europie w XVI wieku

Po wystąpieniu Marcina Lutra i oderwaniu się jego zwolenników od Kościoła katolickiego stosunki pomiędzy protestantami a katolikami układały się różnie. Często panowała skrajna wrogość, która prowadziła do przemocy i krwawych wojen. Spowodowały one śmierć wielu ludzi, a także wyniszczenie gospodarcze wielu krajów i biedę.


Wyjątkiem na tle ówczesnej Europy była Polska, gdzie ludzie różnych wyznań i religii żyli zgodnie obok siebie. Rozległe terytorialnie Królestwo Polskie już od czasów Kazimierza Wielkiego (1310–1370) przyjmowało napływających Żydów i Tatarów. Wśród mniejszości religijnych zamieszkujących ówczesne ziemie Rzeczypospolitej można wymienić wyznawców prawosławia, luteran, anabaptystów i menonitów. Już w XV wieku na Soborze w Konstancji biskup Andrzej Łaskarz i Paweł Włodkowic, w opozycji do Zachodu, wypowiadali się przeciw nawracaniu na wiarę za pomocą siły.

 Konfederacja warszawska W 1573 roku na sejmie w Warszawie komisja sejmowa pod przewodnictwem biskupa Stanisława Karnkowskiego opracowała „Akt Konfederacji Warszawskiej”, który w sprawach religijnych gwarantował pokój między wszystkimi wyznaniami, a także pełne ich równouprawnienie. Na mocy tej konfederacji każdy nowy król Polski był zobowiązany do złożenia następującej przysięgi: „Przysięgam, że będę bronił i przestrzegał pokoju wśród dysydentów i w żadnym wypadku nie dopuszczę, by z powodu religii ktokolwiek był uciskany zarówno przez urzędników państwowych, jak i przez nas”. Polscy królowie – Stefan Batory i Zygmunt III Waza, chociaż byli gorliwymi katolikami, przestrzegali tolerancji wyznaniowej. Nie dopuszczali też do wystąpień antyprotestanckich i stosowali ustalenia konfederacji warszawskiej. Polska zyskała miano „państwa bez stosów”, w którym nikt nie był prześladowany ze względu na wiarę. Znajdowali tu wówczas schronienie wyznawcy protestantyzmu uciekający z innych krajów przed prześladowaniami, a także ludzie nienależący do żadnego wyznania i nieuznający żadnej organizacji kościelnej.

 

 

 Do głównych przedstawicieli kontrreformacji w Polsce należy jezuita Piotr Skarga, słynny kaznodzieja, wielki patriota i opiekun ubogich. Przez wiele lat pełnił funkcję nadwornego kaznodziei króla Zygmunta III Wazy. Piętnował wady polskiej szlachty i wzywał do rezygnacji z własnych przywilejów na korzyść dobra wspólnego. Nie był zwolennikiem porozumienia z protestantami, ale był też przeciwny nawracaniu kogokolwiek siłą. Dążył natomiast do połączenia Kościoła katolickiego z Kościołem prawosławnym.

 Pod koniec XVI wieku doszło do licznych podziałów pomiędzy polskimi luteranami i kalwinistami. Z tych ostatnich wyłonili się tzw. bracia polscy, nazywani arianami. Jednocześnie nasilała się niechęć do protestantów, którzy w większości współpracowali ze Szwedami podczas ich najazdu na Polskę zwanego potopem (1655-1660). W 1658 sejm skazał arian na wygnanie z Polski a w 1668 zakazał odchodzenia do katolicyzmu. Luteranie i kalwini pozostali na terenach Rzeczypospolitej, ale w 1717 tzw. sejm niemy zakazał wybierania protestantów na posłów.

 

Uzupełnij karty pracy, temat 37

 

 

07.05.2020r. 

 

Temat: Kultura baroku odpowiedzią na Reformację(36)

 

 Przeczytaj temat 36 i wykonaj karty pracy

 

 

Temat: Maj miesiącem Maryi 

Zapoznaj się z linkiem

kliknij w link

 

 

Temat: Maryja Królowa Polski

 

Maryja Królowa Polski 

 

 

 

Temat: Dzieło Soboru Trydenckiego (35)

 

Przeczytaj, temat 35

Zapoznaj się z:

1. Kontekst historyczny

2. Obrady Soboru

Zapoznaj się z prezentacją: Dzieło Soboru Trydenckiego

 

Wypełnij karty pracy temat 35 

Temat: Przyczyny i przebieg reformacji(34)

Modlitwa

Wszyscy chrześcijanie wierzą w Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela. Wspólnie odmawiają też modlitwę, której On sam nas nauczył.
„Ojcze nasz…”.

Główne idee protestantyzmu Marcin Luter przyjął wszystkie podstawowe zasady doktrynalne pierwotnego Kościoła, ale wprowadził też wiele zmian. Zreformował liturgię, wprowadził do niej język niemiecki i śpiewanie przez wiernych pieśni religijnych, które sam układał w języku narodowym. Przełożył Biblię na język niemiecki. Swoje poglądy ujął w cztery podstawowe zasady:
1. Sola Scriptura (tylko Pismo Święte):
Tylko Pismo Święte stanowi podstawę wiary i moralności (bez Tradycji).
2. Solus Christus (tylko Chrystus):
Jedyne pośrednictwo Chrystusa (odrzucenie kultu Matki Bożej i świętych).  
3. Sola Gratia (tylko łaska):
Zbawienie człowieka dokonuje się tylko przez łaskę, a nie uczynki. 
3. Sola Fide (tylko wiara):
Zbawienie staje się udziałem człowieka tylko przez wiarę, a nie uczynki. Protestanci uznają tylko dwa sakramenty – chrzest i Wieczerzę Pańską (Eucharystię). Nie uznają jednak realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. Ich liturgia ma przede wszystkim charakter nabożeństwa słowa Bożego połączonego ze śpiewem oraz kazaniem.

 https://kulkat.pl/files/podrecznik8/images/kp_k34_p6.jpg 

Zapisanie notatki

Od wystąpienia Marcina Lutra w 1517 roku rozpoczęła się Reformacja, która doprowadziła do powstania wspólnot protestanckich. Odrzucają one zwierzchnictwo papieża i w inny sposób rozumieją wiele prawd wiary. Współcześnie chrześcijanie różnych wyznań dążą do jedności i podkreślają, że łączy ich wiara w Trójcę Świętą.

Wykonaj zadania w kartach pracy temat 34 i prześlij (temat 33 i 34 na ocenę. czas do następnej lekcji)

 

 Temat: Chrześcijański wymiar epoki odrodzenia (33)

"Duchu Święty, który oświecasz…”

 

Epoka odrodzenia Po długiej epoce średniowiecza nastąpiła epoka odrodzenia, nazywana także od jej łacińskiego określenia renesansem. Wydarzeniem rozpoczynającym nową epokę było, dla jednych, wynalezienie druku przez Jana Gutenberga (1450 r.) lub, dla innych, upadek Cesarstwa Bizantyńskiego (1453 r.) czy też odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1492 r.). Pierwsze zwiastuny nowej epoki pojawiły się w sztuce włoskiej już w początkach XIV w wieku. Rozkwit odrodzenia przypada na stulecia XV i XVI, natomiast w Polsce przeżywany był przede wszystkim w wieku XVI.
Humanizm chrześcijański Epoka renesansu przyniosła powrót humanizmu (łac. humanus – ludzki). Humaniści podkreślali godność człowieka a ich hasłem stały się słowa rzymskiego komediopisarza Terencjusza: „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”. W tym czasie zrodził się także humanizm chrześcijański, nowy nurt duchowy, w którym dowartościowano całego człowieka, jego duszę i ciało, oraz podkreślano, że został on stworzony nie tylko do szczęścia po śmierci, ale także po to, żeby był szczęśliwy na ziemi. Święty Franciszek Salezy przypominał, że tylko Jezus Chrystus pokazuje całą prawdę o człowieku, o pięknie jego ciała i nieśmiertelnej duszy.

Posłuchaj:

Prezentacja: Chrześcijański wymiar epoki odrodzenia

Obejrzyj: Renesans - osiągnięcia

Przeczytaj "ZASTOSUJ" z podręcznika.

 

Zapisanie notatki

Odrodzenie (renesans) to okres w rozwoju kultury europejskiej rozumiany jako powrót do tradycji starożytnej i dowartościowanie człowieka. Humanizm chrześcijański podkreślał, że zarówno dusza jak i ciało człowieka są dobre i piękne a człowiek został stworzony nie tylko do szczęścia po śmierci, ale także szczęścia doczesnego na ziemi.

Wykonaj zadania w kartach pracy temat 33 ( zdjęcie prześlij)

Temat: Święto Bożego Miłosierdzia


Dzień dobry

Zapoznaj się z prezentacją Boże Miłosierdzie 

Temat: Triduum Paschalne - Wielki Tydzień w domu


 Dzień dobry.

Rozpoczął się Wielki Tydzień, jakże inny do przeżywania. Dziś zobaczycie, jak wielkie wydarzenia przeżyć w domu.

Zapoznaj się, najpierw z prezentacją o Triduum Paschalnym:

https://view.genial.ly/5e7cabdb7ef4b40d8d1939eb/presentation-triduum-paschalne?fbclid=IwAR1nGay5K1HbmR_fMOW-61Z1020GlVLDRU2rI3OKgzZeOxub7LLJMugH0YU
Propozycja na Wielki Tydzień w domu. kliknij w link:

https://view.genial.ly/5e8064f33fea8d0db0cd1801/presentation-propozycja-na-wielki-tydzien-w-domu?fbclid=IwAR1bBYdK-uHSZT9v-otfULgNhoEbXd3DFzaUss6CdDdV1kZmE5uwOU_6Reg

Błogosławieństwo pokarmów:

Modlitwa błogosławieństwa pokarmów
Śniadanie wielkanocne przeżywamy jak zwykle, w domu. Jeśli mieszkacie w bloku, zainteresujcie się sąsiadami. Nie możemy wyjść i się spotkać, ale nawet krótka wymiana zdań przez uchylone drzwi i złożenie życzeń może komuś poprawić nastrój. Wykorzystajmy okna, wykorzystajmy balkony, rozmawiajmy ze sobą. Są święta, Jezus zmartwychwstał! Nawet w trudnych warunkach izolacji nikt nie musi być do końca sam!
Przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego – w związku z tym, że nie mogliśmy zanieść pokarmów do poświęcenia do kościoła – modlitwę błogosławieństwa należy odmówić w domu.
Na stole ustawiamy świecę.
Osoba dorosła: – Chrystus zmartwychwstał, alleluja!
Odpowiadamy: – Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!
Czytanie z Listu do Tesaloniczan: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.
Osoba dorosła: – Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Odpowiadamy: – Amen.
Żeby pobłogosławić pokarmy, możesz odmówić własną modlitwę, dziękując Bogu za Jego dary i za życie, które dzięki Jego zmartwychwstaniu dostaliśmy na wieczność.



Warto poznać stronę https://swietawdomu.pl/liturgia-w-domu/

Błogosławionych Świąt Wielkanocnych





Temat 32. Święta Jadwiga  i chrystianizacja Litwy



Proszę  o wykonanie zadania nr 1  w „Kartach pracy”:



Wraz z odkryciem imienia bohaterki naszego dzisiejszego spotkania rodzi się w nas szereg  pytań: kim była Królowa Jadwiga, czym zasłużyła na miano świętej, jaką rolę odegrała w dziejach naszego narodu, czym zasłużyła się dla Polski i Polaków Spróbujemy na nie odpowiedzieć, ale najpierw musimy ustalić co już wiemy o naszej dzisiejszej bohaterce chociażby z lekcji historii.



Po śmierci Kazimierza Wielkiego naród polski znalazł się w trudnej sytuacji, ponieważ król nie pozostawił męskiego potomka. Wraz z jego śmiercią wygasła dynastia Piastów a tym samym pojawiło się pytanie o to, kto zastąpi ostatniego z Piastów na polskim tronie? Zaszczytu tego dostąpił król węgierski Ludwik I będący najbliższym krewnym Kazimierza Wielkiego. Po jego śmierci tron węgierski przypadł jego córce Marii, zaś najmłodszą dziesięcioletnią wówczas Jadwigę osadzono na tronie polskim. Przyjrzyjmy się bliżej jej biografii:



Przeczytaj w podręczniku:
1. Dzieło i życie świętej Jadwigi
2. Obietnica chrystianizacji Litwy
3. Skutki unii Polski z Litwą

Wykonaj kolejne zadanie w ćwiczeniach(zad.2) zdjęcie zadań wyślij na mail!!!


Notatka:

Święta Jadwiga była jedynym w dziejach Polski królem – kobietą. Jej zasługą było ponowne przyłączenie do Polski Rusi Halickiej i chrystianizacja Litwy. Podejmowała również liczne inicjatywy w celu pokojowego rozwiązania konfliktu polsko-krzyżackiego. Przyczyniła się do odnowienia Akademii Krakowskiej zapisując jej w testamencie posiadane klejnoty. Opieką otaczała także chorych i biednych. Siłę do działania czerpała z głębokiej wiary w Boga.



 Praca domowa

Wyjaśnij pisemnie, dlaczego święta Jadwiga może być wzorem dla młodzieży XXI wieku.( praca na ocenę), proszę wysłać na mail, w temacie imię i nazwisko, klasę), do  poniedziałku do godziny 15!!!







Temat 31 Przykazania kościelne


Modlitwa

Na początku tej katechezy prośmy za Kościół, w którym wspólnie dążymy do zbawienia
„Zdrowaś Maryjo…”.

 Przeczytaj historie z podręcznika

W Ameryce znana jest powszechnie „Firma Douglasa”, produkująca buty o bardzo dobrej marce. Ciekawa jest historia życia założyciela tej firmy. W latach wielkiego kryzysu Douglas stracił pracę. Miał trochę oszczędności, które pozwalały mu przez jakiś czas żyć. Ale przyszedł taki dzień, że pozostał mu tylko jeden dolar. Pomimo to, kiedy poszedł w niedzielę do kościoła na nabożeństwo, wrzucił na składkę połowę tego, co mu zostało, czyli pół dolara. Następnego dnia usłyszał o pracy, którą można było otrzymać w sąsiednim mieście. Bilet kolejowy do tego miasta kosztował jednego dolara. Wyglądało na to, że lepiej by uczynił, gdyby nie wrzucił tego pół dolara na składkę. Niemniej Douglas się nie załamał. Kupił bilet na połowę trasy. Drugą połowę postanowił przejść pieszo. Kiedy przejechał połowę dystansu do upragnionego celu, wyszedł z pociągu i zaczął iść pieszo. Nie przeszedł więcej niż jedną ulicę i usłyszał od ludzi, że w pobliżu jest fabryka, gdzie potrzebują nowych ludzi do pracy. W pół godziny później miał pracę i pensję o pięć dolarów na tydzień wyższą niż w tej fabryce, do której początkowo zmierzał. Wypłata za pierwszy tydzień dziesięciokrotnie pomnożyła i zwróciła mu te pół dolara, które ofiarował Panu Bogu w kościele


„Czym są przykazania kościelne”

Przykazania kościelne to nauka Kościoła, która określa szczegółowe, minimalne zobowiązania każdego katolika. Mają one na celu przybliżanie człowieka do Boga i rozwój wspólnoty Kościoła. Przykazań kościelnych nie należy jednak rozumieć jako niezależnych i nowych zobowiązań. Są one ściśle związane z przykazaniami Bożymi, ale też dostosowane do aktualnych potrzeb katolików.

  Zapoznaj się z prezentacją:

 https://www.youtube.com/watch?v=yGNCPwJpBlo&feature=youtu.be

 https://www.youtube.com/watch?v=k_AyIf15Tlw


Wykonaj ćwiczenie 1 i 2 w kartach pracy


Przeczytaj fragment podręcznika „Wiara i życie Kościoła”

 Zapisz notatkę w ćwiczeniach w miejscu na notatki pod tematem:

Przykazania kościelne są ściśle związane z przykazaniami Bożymi. Określają one minimalne wymagania, do których zobowiązany jest każdy katolik. Dzięki nim dokładnie wiemy w jaki sposób mamy postępować.

Praca domowa

Wykonaj ćwiczenia z podanych stron
 
https://learningapps.org/display?v=p9xzjn8ij19

https://learningapps.org/5894936

https://learningapps.org/5895123